Tengerimalacokért.hu

A vemhesség minden állatfajnál kockázatos a nőstény és a kicsik számára. Így van ez a tengerimalacoknál is, de előfordulhat, hogy vemhes állaltot viszünk haza, így jobb ha tisztában vagyunk vele mivel jár egy vemhes nőstény tengerimalac gondozása.

Ivaros hím és nőstény együtt tartása nem ajánlott, mert hamar rengeteg tengerimalacunk lehet. A tengerimalacok 4 hetes korukra ivarérettekké válnak. A vemhességgel a nőstény egészségét, vagy akár az életét is veszélyeztethetjük, a kölykök elhelyezésének nehézségeiről nem is beszélve. A túl korai ellés okozta károsodások nem mindig jönnek elő azonnal, ám a túl fiatalon szaporított nőstény sajnos ritkán éri el a kétéves kort, ezért az 5-6 hónaposnál fiatalabb nőstény szaporításra nem alkalmas. Ha egyéves koráig nem szült, szaporítása anatómiai okokból tilos, mert belehal.

A tengerimalac-terápia ötlete házon belül a brit Warlingham iskola egyik asszisztensétől származik, aki egyik nap kutyájával érkezett a munkába. Helen Kurt elmondta, a gyerekek nagyon pozitívan reagáltak a kutyára, innen jött a gondolat, mi lenne, ha tennének egy próbát, csak épp tengerimalacokkal. Helen ekkor nézett utána egy kolléganőjével közösen az iskolai tengerimalac-terápia lehetőségeinek és jótékony hatásainak.

Miután mindezt felvetették az iskola igazgatójának, a 11 és 18 év közötti diákokat tanító intézmény vezetője elmondta, eleinte hezitált, mert szerinte az iskolán belüli állattartás tipikusan abba a kategóriába esik, amit kétszer is meggondol az ember. De a kolléganők annyira egyértelmű kutatási eredményeket és statisztikákat hoztak, illetve volt egy csomó érvük, melyekkel végül meggyőzték, hogy az állatterápia az egyik leghatékonyabb módja az iskolai stresszmentesítésnek. 


A legtöbb német kint tartja a tengerimalacait télen, nyáron is.

A tengerimalacoknál elmondásuk szerint tévhit, hogy nem bírják a hideget sőt jobban mint a meleget ugyanis nincs verejtékmirigyük.

Természetesen nem szabad most kirakni mert nem tenne jót neki csak ha 1-5 hónapos akkor is csak ki szoktatással.

A malackát el kell keríteni, de ne kicsi és ne is nagy helyre viszont ráccsal legyen letakarva legyen felfelé 65 centi.

Vannak, akik a péntek estét pihenéssel töltik, vannak, akik bulizni mennek, és vagyunk mi, a Magyar Tengerimalac-védő Közhasznú Egyesület tagjai, akik reflektorral, hőkamerával, elemlámpákkal a kezünkben a bokrok között, éjfélkor tengerimalacokat keresgélünk.

Március 26-án éjjel 16 tengerimalacot mentettünk meg attól, hogy kihűljenek, és éhenhaljanak. Ez még nem a végleges szám, hiszen számos vemhes és vemhes gyanús malac is volt a mentettek között.

 

Péntek este kaptunk egy bejelentést miszerint öt tengerimalacot láttak Sülysáp közelében a 31-es főút mentén.

A megtalálók megpróbálták befogni, de zsákmányállatoknál ez nem olyan egyszerű művelet. Nekik innen is köszönjük, hogy nem hagyták az út szélén ezek a kis védtelen állatokat.

Némi tanácskozás után arra jutottunk, nincs idő reggelig várni, hiszen elég hűvösek még az éjszakák. Tengerimalacokat keresgélni még világosban sem könnyű művelet, nemhogy éjszaka; elsőre szinte lehetetlen feladatnak tűnt. Azonban segítségünkre volt a Speciális Állatmentő Egység, akik hőkamerával, reflektorral érkeztek a helyszínre.

Szerencsére pontos leírást kaptunk a bejelentőktől, mely szerint egy kidőlt, korhadt fa odvában bújtak meg a malackák. A fát sötétben megtalálni nem volt egyszerű, de szerencsére valaki élelmet rakott ki nekik, amikor ezt megtaláltuk, akkor már legalább azt tudtuk, hogy merrefelé keresgéljünk. Majd bejelzett a hőkamera, és láttuk, hogy néhány apró valami van a bokrok között. Nem ők voltak, hanem egerek. De aztán megint szerencsénk volt és újra bejelzett a kamera a fa tövében. 
Mikor megtaláltuk a fát, és a rettegő tengerimalacokat, már csak az volt a kérdés, hogyan szedjük ki őket, hiszen félelmükben a legtávolabbi pontba húzódtak. Az odú egyetlen kijárata elé térdelve elkezdtük a reflektorok fényében kiszedni őket. Az rögtön világossá vált, hogy ötnél több malac van, de akkor még mi sem gondoltuk, hogy 16 malacot gyűjtünk össze.


A megmentett malacok között voltak felnőttek, fiatal korúak, és olyan picik is, akik 1-2 napja születtek,

még nem esett le a köldökcsonkjuk sem. A hideg, az éhínség megviselte őket, sajnos rengeteg volt azok száma, is akik már több napja nem éltek. Még a sokat látott egyesületi tagokat is megviseli egy-egy ilyen élmény, a képek örökre a fejünkbe vésődtek. De igyekszünk azokra fókuszálni, akiknek sikerült túlélni. A mentésről szóló videónk itt nézhető meg.

A Speciális mentők autójában még rögtönöztünk egy gyors állatorvosi áttekintést is, megállapítottuk a nemeket, és hogy nagyjából ki, milyen állapotban van. Nem annyira meglepő módon van köztük gombás, sebes, szemsérült, köldöksérves, vemhes, fogproblémás…


Hétfőn reggel az első utunk a Hungarovet Állatorvosi Rendelőbe vezetett

ahol dr. Papp Georgina megvizsgálta az egyik vemhes nőstény malacunkat, akinek a mellső lábai nagyon furcsa helyzetben állnak, és a szemén is sérülés van. A vizsgálat során kiderült, hogy a malacka, aki a Sülysápi Hanna nevet kapta vélhetően ilyen lábbakkal született, fejlődési rendellenesség ez nála, mivel nagyon fiatal, fél év körüli, így az állapota sokat javulhat. De egészen biztosan hosszas fizioterápia vár rá. Jelenleg nem lehetett megröntgenezni, mert a vemhességi idő felén már túl van, így a vizsgálathoz szükséges bódítás nagyon veszélyes lett volna. A szemét megfestette a doktornő, ez alapján kiderült, hogy fekélyes a szeme. Ennek a kezelése megkezdődött, így a szeme biztosan megmarad és reméljük, hogy a látása is.

sulysapi__hanna

Szintén hétfő délután két sülysápi nőstényt vittünk az Exo-Pet Állatgyógyászati Centrumba, ahol Dr. Pazár Péter megvizsgálta őket. Mindketten nagy eséllyel vemhesek, pedig nagyon fiatalok, még fél évesek sincsenek. Az állapotuk a körülményekhez képest kielégítő, bár mindketten tetvesek, de ez a szabadban talált állatoknál elég gyakori.

 

Mi lesz a sülysápi malackák további sorsa?

A Sülysápon talált malackák jelenleg karantén idejüket töltik, megfigyelés alatt állnak és további orvosi vizsgálatok várnak rájuk. Ezután kerülnek majd gazdikereső státuszba.

Az élet furcsa fintora, hogy kedden este arról kaptunk hírt, hogy Győrben egy nőstény malacka 3 kismalacnak adott életet, de sajnos belehalt a szülésbe. Az ilyen esetek miatt kérjük, hogy senki ne szaporítson otthon tengerimalacot, tartson azonos neműeket, vagy ivartalanított hím malac mellett nőstényeket. Ennek a három kismalacnak most az a szerencséje, hogy szerdán feljutottak Budapestre, ahol a sülysápi szoptatós anyák befogadták őket, így reméljük, hogy egészséges malackákká cseperednek. Az elmúlt napokban a sülysápi és a győri babák súlya is szépen gyarapszik, azonban felmerült a gyanú, hogy szoptatós anyáink újra vemhesek.


írta: Beck Andrea

CIKKEK MÁS OLDALAKRÓL!